"Jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan." / (Antoine de Saint-Exupery)

ij_justin's blog

A kór neve: pánik – A tömeg hisz és nem gondolkodik

2020. március 25. - ij_justin

Vigyázat! Nem csak tanúi, áldozatai is lehetünk egy veszélyes jelenségnek, a pániknak. A tömeghisztéria ugyanis előbb-utóbb önbeteljesítő jóslatként kezd működni, és segíti a koronavírus járványszerű terjedését. Éppen ezért a betegség elleni egyéni védekezés egyik legfontosabb eleme, hogy óvjuk magunkat a válogatás nélkül ránk ömlő álhírektől és dezinformációktól.

Nem csupán a koronavírus okozta járvány, hanem a vele járó világméretű pánik is váratlanul és felkészületlenül ért minket. A boltokban üresen tátongó polcok, a pénztáraknál kígyózó sorok, az utcán maszkokban járkáló emberek látványa jelzi, hogy ha a kórokozó még nem is, a pánik máris megjelent nálunk. Miközben a betegség ellen a személyi higiénés előírások betartásával viszonylag sokat tehetünk, a tömeghisztéria hatásaival szemben szinte teljesen védtelenek vagyunk. A pánik önmagában is olyan veszélyforrás, amelyre célszerű felkészülni, vagy ha erre már nincs mód, érdemes csökkenteni az általa okozott károkat. A jó hír az, hogy még időben vagyunk.

A rettegés kaput nyit a fertőzés előtt. Az úgynevezett extrém fenyegetettség állapotában folyamatos és intenzív szorongást élünk meg. A legtöbben maguk sem tudják megfogalmazni, mi a bajuk, csak nem érzik jól magukat a bőrükben. Ez a tárgytalan félelem az, ami – ha sokáig fennáll – szinte bénítólag hat. Előbb csak a gondolatainkat hatja át, később a cselekvéseinket is meghatározza, korlátozza. Nem csak fizikai, lelki védelmi rendszerünk is van. Míg a fizikai immunrendszerünk a fertőzésekkel, addig a pszichológiai immunrendszerünk a stresszel szemben tesz minket ellenállóvá. A két védvonal olykor összeér, és ha a pajzsok egyikén rés keletkezik, bizony, borul minden.

Jóllehet, világjárványról egyelőre még nincs szó, a pánik világméretű. Mégis, ha alaposabban szemügyre vesszük a külföldi híradásokat, kiderül, hogy ahány ország, annyi reakció. Vajon miért van az, hogy miközben az objektív fenyegetettség nagyjából ugyanakkora, a szubjektív megélése nemcsak földrészenként, hanem országonként is más és más? Vajon miért reagálunk mi hevesebben a koronavírussal kapcsolatos hírekre, mint például a dánok vagy a spanyolok (ahol például már igazolták a vírus megjelenését)?

Egy társadalom aktuális lelkiállapotát számos tényező befolyásolja. Ezek között kiemelt jelentőségű az adott nép előélete, vagyis azon traumák összessége, amelyet a felmenők kénytelen-kelletlen elszenvedtek. Mondják, a nemzetek himnusza igencsak árulkodó. Ha ez igaz, akkor kétség sem fér hozzá, régen tép minket az a bizonyos balsors. És mivel ez így van, aligha meglepő, hogy a magyar, mint olyan, erősen traumatizáltnak nevezhető.

Koronavírus – Olaszország
Fotó: Claudio Furlan
.
Hogy mindennek mi köze van a mostani vírus-parához? Nagyon sok. Mark Twain szerint „a macska, ha egyszer ráült a forró kályhalapra, soha többé nem fog forró kályhalapra ülni. De hideg kályhalapra sem.” Ő még nem tudhatta, de ma már tudományosan igazolt tény, hogy nemcsak az egykor égési sérüléseket szerzett macska kerüli a kályhalapot (legyen az hideg vagy meleg), hanem annak a leszármazottai is. Mi afféle nép vagyunk, amelynek génjeibe beleégett a múlt. Nem csoda hát, hogy már a fenyegetettség hírére is jóval érzékenyebben reagálunk, mint más országok szerencsésebb történelmi előzményekkel bíró népei..
.

forrás: 168 óra

Egyéb infó a témával kapcsolatban ITT

A pénz körforgása

Egy napon egy gazdag német turista érkezik egy görög szigetre és megáll egy kis hotelnél.
Mondja a tulajdonosnak, hogy szívesen megnézné a hotelben található szobákat, és aztán ha megfelel valamelyik, kibérelné egy éjszakára.
Kaucióként letesz a pultra 100 euró-t, a tulajdonos pedig átad neki egy pár szobakulcsot.
1.) Amikor a látogató felmegy a lépcsőn a tulaj fogja pénzt és rohan a szomszédos henteshez, hogy kifizesse tartozását.
2.) A hentes fogja a 100 euró-t és szalad a paraszthoz kifizetni a tartozását.
3.) A paraszt felkapja a pénzt és rohan a szövetkezeti raktárba a tartozását rendezni.
4.) Az ott lévő ember rohan a pénzzel gyorsan a kocsmába és rendezi tartozását.
5.) A kocsmáros odacsúsztatja a pénzt a kocsmában ülő kurvának, akinek a szolgáltatásait ebben az ínséges időben hitelbe vette igénybe.
6.) A kurva elteszi a pénzt és szalad a hotelbe, hogy kifizethesse az elmaradt szoba-bérleti díjakat.
7.) A hotel tulajdonosa visszateszi a pénzt a pultra.
Ebben a pillanatban a turista visszaérkezik a hotel halljába és közli, sajnos egyik szoba sem felel meg neki. Fogja a 100 euró-t és elhagyja a szigetet.

euro-mti.jpg

Senki nem termelt semmit.
Senki nem keresett semmit.
Minden résztvevő rendezte a tartozását és optimistán tekint a jövőbe.

Ilyen egyszerűen működik az EU-s mentőcsomag is ?

A háttérhatalom 10 parancsolata

Noam Chomsky

A nemzetet meg kell győzni, hogy minden rossz, ami aktuálisan történik, az kizárólag azért van, hogy a szebb jövőt biztosítsuk számára.

nch.jpg

1. Az emberek agyát és figyelmét le kell foglalni másod- és harmadrangú problémákkal. Ennek érdekében figyelmüket el kell vonni a valós és súlyos szociális gondokról, mégpedig olyan hírekkel, amelyek társadalmi jelentősége kicsi ugyan, de érzelmileg erősen megérintik őket. Támaszkodjunk a bulvársajtóra, amely hű szolgánk lesz.

2. A népnek úgy kell tekintenie politikai vezetőire, mint a nemzet megmentőire. Ennek érdekében (elsősorban a média segítségével) hamis riasztások és nemlétező fenyegetések tömkelegét kell rájuk zúdítani, amelyek miatt aggódni, később szorongani kezd. Ha a szorongás elérte a kritikus szintet, lépj közbe és oldd meg a (máskülönben nemlétező, illetve általad gerjesztett) problémákat. Hálásak lesznek, s önmaguk fogják kérni szabadságjogaik csorbítását.

3. A nemzetnek mindig készen kell lennie arra, hogy valami rosszabb következik. Ennek sulykolása érdekében használd fel a „fehér” propagandát (vagyis nyíltan a kormány irányítása alatt álló médiumokat), a „szürkét” (azokat a sajtótermékeket, amelyek csak részben állnak kormánybefolyás alatt), s a „feketét” (amelyekről senki sem gondolná, hogy valójában a hatalom szolgálatában állnak). Ezeknek karöltve azon kell munkálkodniuk, hogy egy olyan kormány képét vetítsék a lakosság szeme elé, amely minden erejével azon munkálkodik, hogy a jövő egét beárnyékoló sötét fellegek legalább egy részét elhessentse a nemzet feje felől. A kemény, megszorító intézkedéseket fokozatosan kell bevezetni, mert így az emberek hozzászoknak a rosszhoz, sőt: örülnek, hogy még mindig nem a legrosszabb következett be.

4. A nemzetet meg kell győzni, hogy minden rossz, ami aktuálisan történik, az kizárólag azért van, hogy a szebb jövőt biztosítsuk számára. Vagy ha nem a számára, akkor a gyermekei számára. Az emberek reménytelenül idealisták és hiszékenyek: évszázadokon keresztül hajlandók benyelni és elfogadni ezt az érvet („majd a következő generációknak sokkal jobb lesz, nekünk ezért kell áldozatokat hoznunk”).

5. Az embereket le kell szoktatni a gondolkodásról, s arról, hogy a történésekben felfedezzék az ok-okozati kapcsolatokat. Ennek érdekében a politikai vezetőknek egyszerűen kell megfogalmazniuk üzeneteiket, már-már infantilis módon, minimális szókinccsel, rövid mondatokban. A hallgatóság ily módon megszokja a felületességet, naív lesz és hajlamos az információs beetetések elfogadására.

hatalom.jpg
6. Minden adandó alkalommal az emberek érzelmeire kell hatni, nem a racionális gondolkodásukra. Bátorítani kell mindenféle emocionális megnyilvánulást, mert az érzelmeket sokkal könnyebb manipulálni, mint a rációt.

7. Az embereket a lehető legnagyobb tudatlanságban és műveletlenségben kell tartani, mert így nem lesznek motiváltak magasabb ideálok és összetettebb tervek megvalósításában. Butítsd le az oktatásügyet, tedd korrupttá és hozd a működésképtelenség küszöbére. Egy ilyen iskolarendszer a közvélemény manipulálásának ideális eszköze.

8. A népet el kell zárni az objektív, korrekt és teljes tájékozódás/tájékoztatás minden forrásától. Ennek érdekében pénzügyileg támogatni kell azokat a médiumokat, amelyek butítják és félretájékoztatják az embereket, s gazdaságilag el kell lehetetleníteni azokat, amelyek ennek ellenkezőjét próbálják elérni.

9. A nyájszellem erősítése prioritás! Az egyénben fel kell ébreszteni a szégyen- és tehetetlenség-érzetet, s választható (pontosabban választandó!) alternatívaként ezzel szembe kell állítani az igazodási, csatlakozási kényszert. Az egyéniségeket nélkülöző nyájat mindig könnyebb irányítani, ellenőrizni és befolyásolni.

10. Mindent meg kell tenni az egyének megismerése érdekében. Titkos nyilvántartásokat kell létrehozni az egyén különféle (ízlésbeli, politikai, ideológiai, viselkedési) preferenciáiról, opcióiról, egyszóval teljes pszichológiájáról. Törekedni kell arra, hogy jobban megismerjük az egyént, mint ahogy ő ismeri önmagát. Fel kell használni a társadalomtudományok (szociológia, lélektan, csoportképzés pszichológiája, stb.) legújabb vívmányait céljaink elérése érdekében, de ezeket a lépéseket a legnagyobb titokban kell tartani.

süti beállítások módosítása